Diabetycy i Sport

Każdy powinien uprawiać sport. Badania wykazują, że ćwiczenia w grupie pod okiem trenera są skuteczniejsze w obniżaniu glikemii u diabetyków typu 2 niż spontaniczna aktywność na własną rękę. Gdy minie czas letnich szaleństw, warto świadomie zaplanować, jakie formy aktywności będziemy uprawiali przez pozostałą część roku.

 

Za jedną z głównych przyczyn zachorowań na cukrzycę typu 2 uważa się otyłość, do której prowadzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia, coraz częściej obserwowany również u dzieci. Aby zatem zniwelować ten rodzaj cukrzycy, należy ograniczyć ilość i rodzaj spożywanych kalorii oraz, co bardzo ważne, wprowadzić do stylu życia regularną aktywność fizyczną.

Chorzy na cukrzycę typu 1 również nie powinni pozostawać bierni, ponieważ aktywność fizyczna jest uznawana za jeden z czterech podstawowych czynników wpływających korzystnie na stężenie glukozy we krwi. Dzięki uprawianiu regularnego wysiłku fizycznego można nie tylko znacznie zredukować dawkę podawanej insuliny, ale osiągnąć również szereg innych korzyści, o których opowiemy poniżej.

 

Nasze zdrowie, nasz wybór.

 

Kiedy po skonsultowaniu się z lekarzem podejmiemy decyzję, że chcemy być ludźmi aktywnymi fizycznie, zastanawiamy się, jaki wysiłek jest dla nas wskazany. Pacjentom z cukrzycą zaleca się aktywność o umiarkowanej intensywności. Uważa się, że jest to taki wysiłek, podczas wykonywania którego możemy swobodnie prowadzić rozmowę (czyli ok. 60–80% maksymalnej częstości skurczów serca). Korzystny będzie również wysiłek tlenowy (aerobowy), czyli jak sama nazwa wskazuje, przy którym energia do pracy mięśni pochodzi głównie z przemian zużycia tlenu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie wysiłku umiarkowanego z tlenowym, co oznacza wysiłek długotrwały (od 30 min.) i niezbyt intensywny. Do takich ćwiczeń zaliczamy: marsz, bieg, jazdę na rowerze, łyżwach, czy rolkach, nordic walking, pływanie, taniec i aerobik.

Ćwiczenia te pozwolą na obniżanie poziomu glukozy w stałym tempie. Po takim rodzaju wysiłku fizycznego następuje wzrost tempa przemian metabolicznych nawet do 24 godzin po wysiłku, co procentuje niższymi wartościami glukozy.
Nie zalecane są wysiłki o dużej intensywności, o bardzo długim czasie trwania oraz typowe ćwiczenia siłowe. Tego typu ćwiczenia są niekorzystne ze względu na zagrożenie kwasicą metaboliczną, znaczną hipoglikemią i wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

 

Wymierne korzyści.


Najlepiej, aby aktywność fizyczna była obecna w naszym życiu każdego dnia, jednak ćwicząc już 2–3 razy w tygodniu można znacznie poprawić stan swojego organizmu. Wysiłek fizyczny niesie bowiem ze sobą szereg korzyści, są to m.in.:

 • poprawa wrażliwości na insulinę i usprawnienie metabolizmu glukozy,

 • redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej i pomoc w utrzymaniu właściwej masy ciała,

 • zwiększenie siły mięśni,

 • poprawa gęstości kości,

 • obniżenie ciśnienia krwi,

 • poprawa wydolności fizycznej,

 • redukcja stresu,

 • zwiększenie odporności immunologicznej organizmu,

 • poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego,

 • poprawa funkcji układu oddechowego i krążenia;

 • przyspieszenie przemiany materii;

 • zapewnienie relaksu i odprężenia,

 • zmniejszenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu,

 • zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę.

 

Wsłuchaj się w siebie, wybierz dyscyplinę.


Wybierając sport odpowiedni dla siebie, diabetyk powinien kierować się kilkoma zasadami. Musi wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i możliwości organizmu. Jeśli lubi przebywać pośród ludzi, może wybrać ćwiczenia w fitness klubie, np. aerobik albo trening w siłowni na stacjonarnym rowerze lub orbitreku. Natomiast te osoby, które wolą ćwiczyć w odosobnieniu, mogą wybrać bieganie, nordic walking itp. Najważniejsze, aby preferowana dyscyplina była uprawiana z radością i dawała satysfakcję.

Decydując się na wybór odpowiedniego klubu fitness czy siłowni, powinniśmy zwrócić uwagę na odległość od miejsca zamieszkania. Chętniej i częściej będziemy bowiem uczęszczali na treningi do miejsca położonego w bliskim sąsiedztwie niż na drugim końcu miasta, będzie to dla nas duża oszczędność czasu. Dobrze jest wybrać taki klub, w którym nie będziemy musieli ukrywać się ze swoją chorobą. Wiele osób decyduje się na uczęszczanie do modnych klubów, gdzie trening jest swego rodzaju celebracją: odbywa się w pełnym makijażu, bez kropelki potu, bo przecież wszystko musi być idealnie. W takim miejscu możemy krępować się zmierzyć poziom glukozy albo wstrzyknąć insulinę. Rozejrzyjmy się zatem za klubem, w którym panuje przyjazna atmosfera i gdzie pod każdym względem będziemy czuli się komfortowo.

Podejmując decyzję o uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, również powinniśmy wybrać pobliski park lub las, najlepiej taki, w którym ścieżki biegowe nie są wykonane z twardej powierzchni takiej jak np.: kostka czy beton, to pozwoli nam dodatkowo ochronić nasze stawy. Unikajmy wysiłku fizycznego odbywającego się w pobliżu ulic, żeby nie wdychać spalin samochodowych. Ćwiczenia na łonie natury pozwolą nam się odprężyć, napełnić nasze płuca czystym powietrzem, cieszyć się walorami estetycznymi przyrody.

 

Z trenerem czy bez ?

 

Dobrze, aby każda aktywność fizyczna odbywała się, przynajmniej w początkowej fazie adaptacji do wysiłku, pod okiem trenera personalnego. Nie tylko dobierze on odpowiednie ćwiczenia czy rodzaj wysiłku do możliwości naszego organizmu, ale również będzie mógł niezwłocznie udzielić pomocy w razie hipoglikemii. Bardzo ważne jest więc, aby taki trener znał chorobę, jaką jest cukrzyca, wiedział, jakie są objawy hipoglikemii i w jaki sposób reagować, aby jej zapobiegać. Trener musi też wiedzieć, jakie ćwiczenia zastosować adekwatnie do ilości wymienników spożytych przed wysiłkiem, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto warto, aby umiał obsługiwać glukometr, na wszelki wypadek miał przy sobie zawsze coś słodkiego i czuwał nad stanem naszego organizmu.

 

Siłownia dla diabetyków – czemu nie?

 

Każda osoba chora na cukrzycę pragnie akceptacji w społeczeństwie, jednak nie wszędzie może się z nią spotkać. Organizm diabetyka ma również wyjątkowe wymagania, które trzeba respektować. Nie każdy trener jest na to przygotowany. Wprawdzie nie istnieją jeszcze siłownie przeznaczone specjalnie dla diabetyków, ale niewątpliwie w przyszłości powstaną.

Ich atutem będzie nie tylko przyjazna atmosfera i możliwość zmierzenia glikemii w każdej chwili, ale przede wszystkim dobór odpowiednich ćwiczeń dla diabetyków oraz wykonywanie ćwiczeń pod stałym okiem wykwalifikowanego trenera przeszkolonego pod tym kątem.

Przykładowy trening w siłowni dla 30-latki chorej na cukrzycę typu 1, która dotąd była mało aktywna:

 • Ćwiczenia na „orbitreku” – 10 min.

 • Szybki marsz na bieżni – 5 min.

 • Ćwiczenia na „steperze” – 10 min.

 • Ćwiczenia na „rowerze stacjonarnym” – 15 min.

Przykładowy trening na świeżym powietrzu – nordic walking dla 50-latki z cukrzycą typu 2 mało aktywnej fizycznie:

 • Marsz – 5 min.

 • Energiczny marsz z kijkami – 15 min.

 • Ćwiczenia z pomocą kijków – 10 min. (np.: wymachy nóg, skłony, krążenia tułowia)

 • Spokojny marsz z kijkami – 5 min.

 

W obydwu przypadkach powinniśmy mniej więcej w połowie treningu zmierzyć poziom glukozy, aby zobaczyć, jak nasz organizm reaguje na dany wysiłek. Przerwy między ćwiczeniami nie powinny być dłuższe niż 2 minuty.

Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze jest wybrać się na trening z trenerem, który w razie potrzeby dokona modyfikacji, tak aby dopasować obciążenie do możliwości naszego organizmu oraz wprowadzić dodatkowe ćwiczenia. Trener również zademonstruje konkretne ćwiczenie i dopilnuje, aby było ono wykonane w sposób bezpieczny. Często bowiem osoby rozpoczynające swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym nie wiedzą, w jaki sposób korzystać z określonej maszyny do ćwiczeń lub korzystają z niej nieprawidłowo, co skutkuje bólami, zniechęceniem, a w konsekwencji pogorszeniem sprawności fizycznej. Trener również, na jednym z pierwszych spotkań, nauczy, w jaki sposób prawidłowo poruszać się z kijkami do nordic walking, co zaprocentuje większym wydatkiem energetycznym podczas treningu.

 

08 września 2017

Copyright © 2017 : Krawnet

Dostępność produktu

 

System do monitorowania stężenia glukozy Cera-Chek 1Code jest dostępny na terenie całego kraju. Pacjenci, którzy rozpoczynają terapię mogą otrzymać system Cera-Chek 1Code w aptece podczas realizacji pierwszej recepty na paski Cera-Chek 1Code. System Cera-Chek 1Code można również zakupić, w przystępnej cenie w sklepach zaopatrzenia medycznego.

Refundacja

 

Testy paskowe Cera-Chek 1Code znajdują się na liście leków refundowanych z dnia 01.05.2018 r w cenach:

- 30% odpłatności - 11,16 pln,

- ryczałt - 3,20 pln

 

Kontakt

 

Infolinia 800 401 061
pon-pt, godz 8.00-16.00 połączenie bezpłatne

Pomoc techn. 12 345 06 14
pon-pt, godz 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora