Wpływ palenia tytoniu i nadużywania alkoholu na cukrzycę

Palenie tytoniu czy też nadużywanie alkoholu jest niebezpieczne w skutkach u człowieka nie obciążonego żadnymi chorobami. Cukrzyca, jako choroba metaboliczna, obejmuje swoim zasięgiem wszystkie narządy. Ponad to jako choroba postępująca i przebiegająca niejednokrotnie z powikłaniami w połączeniu z paleniem tytoniu czy też nadużywaniem alkoholu może pogarszać wyrównanie metaboliczne, przyspieszyć wystąpienie powikłań, a nie jednokrotnie doprowadzić znacznie szybciej nawet do utraty  życia.

Palenie tytoniu w swoich skutkach niesie ryzyko zachorowania na choroby sercowo- naczyniowe, choroby płuc, a także wystąpienie nowotworów. Samo chorowanie na cukrzycę to większe predyspozycje do zachorowania na choroby układu krwionośnego, naczyniowe takie jak np. udar mózgu. Palenie zwieksza więc ryzyko zachorowania na te choroby o dodatkowe 1.5- 2%, poprzez wpływ na zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przez to dopływu krwi do narządów . Konsekwencją tego, może być podniesienie ciśnienia tętniczego krwi z następstwem uszkodzenia oczu, nerek, serca czy też samych naczyń.

Alkohol dla chorych na cukrzycę jest także bardzo szkodliwy. Wypicie większej ilości  hamuje zdolność wątroby do produkcji glukozy, co może doprowadzić do wystąpienia hipoglikemii. Jest więc przyczyną gorszego wyrównania glikemii.  Alkohol zawiera „puste kalorie” i nawet jeśli w krótkim czasie po spożyciu alkoholu mamy poziom glukozy w normie, istnieje ryzyko późniejszej hipoglikemii. Chory musi być zatem poinformowany o spożyciu dodatkowego posiłku w momencie spożywania alkoholu. Często zdarzające się stany upojenia alkoholowego i idące za tym ryzyko wystąpienia hipoglikemii, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, tzw. polineuropatii, a nawet do utraty życia.

 

Podsumowując oba te uzależnienia:

 

  • Chorując na cukrzycę nie zaczynajmy palić, jeżeli jednak palimy - pomyślmy o jak najszybszym rzuceniu tego nałogu !

  • Alkohol spowalnia wszelkie reakcje oraz bardzo źle wpływa na organizm cukrzyka - unikaj więc jego nadużywania ! 

 

08 września 2017

Copyright © 2017 : Krawnet

Dostępność produktu

 

System do monitorowania stężenia glukozy Cera-Chek 1Code jest dostępny na terenie całego kraju. Pacjenci, którzy rozpoczynają terapię mogą otrzymać system Cera-Chek 1Code w aptece podczas realizacji pierwszej recepty na paski Cera-Chek 1Code. System Cera-Chek 1Code można również zakupić, w przystępnej cenie w sklepach zaopatrzenia medycznego.

Refundacja

 

Testy paskowe Cera-Chek 1Code znajdują się na liście leków refundowanych z dnia 01.05.2018 r w cenach:

- 30% odpłatności - 11,16 pln,

- ryczałt - 3,20 pln

 

Kontakt

 

Infolinia 800 401 061
pon-pt, godz 8.00-16.00 połączenie bezpłatne

Pomoc techn. 12 345 06 14
pon-pt, godz 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora