Kontakt
Infolinia 800 401 061
pon-pt, godz 8.00-16.00 połączenie bezpłatne
Pomoc techn. 12 345 06 14
pon-pt, godz 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
Refundacja
Testy paskowe Cera-Chek 1Code znajdują się na liście leków refundowanych z dnia 07.06.2022 r w cenach:
- 30% odpłatności - 11,50 pln,
- ryczałt - 3,20 pln
To są wyroby medyczne. Używaj je zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.
Dostępność produktu
System do monitorowania stężenia glukozy Cera-Chek 1Code jest dostępny na terenie całego kraju. Pacjenci, którzy rozpoczynają terapię mogą otrzymać system Cera-Chek 1Code w aptece podczas realizacji pierwszej recepty na paski Cera-Chek 1Code. System Cera-Chek 1Code można również zakupić, w przystępnej cenie w sklepach zaopatrzenia medycznego.
Copyright © 2024 : Krawnet
Problemy z insuliną z każdym rokiem są powszechniejsze w społeczeństwie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Równocześnie coraz więcej badań naukowych potwierdza istnienie zależności między stężeniami witaminy D w surowicy krwi, a wydzielaniem i wrażliwością na działanie insuliny. Dodatkowo okazuje się, że kalcyferol ma również wpływ na występowanie cukrzycy typu I.
Witamina D w organizmie przekształcana jest do aktywnych metabolitów podczas dwuetapowego procesu. Początkowo zachodzi on w wątrobie, a następnie jest kontynuowany w nadnerczach, komórkach kostnych, sercu, ścianie naczyń krwionośnych, mózgu, jelicie cienkim, jelicie grubym, gruczołach, neuronach, limfocytach, makrofagach, keratynocytach, a także w komórkach nowotworowych. W tych miejscach pochodne witaminy D wyłapywane są przez receptory jądrowe witaminy D (VDR). Warunkuje to tak szerokie spektrum działania witaminy D w organizmie. Receptory te znajdują się również w komórkach beta trzustki. Są one odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Wykazano, że niedobory witaminy D niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie komórek wysp beta, co przekłada się na zaburzenia wytwarzania insuliny.
Cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje komórki beta trzustki i doprowadza do prawie całkowitego ich zniszczenia. W wyniku tego organizm nie jest w stanie wydzielać insuliny. Cukrzyca typu I dotyczy osób młodych, poniżej 30 roku życia. Najczęściej jest ona jednak diagnozowana między 10 a 14 r.ż. Dokładna przyczyna powstawania przeciwciał nie jest do końca poznana, jednak wiadomo, że rolę w tym procesie odgrywają przede wszystkim czynniki genetyczne. Udowodniono, że witamina D, a właściwie jej aktywne metabolity, mają wpływ na występowanie chorób autoimmunologicznych takich jak: cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów. Kalcytriol, najaktywniejszy metabolit witaminy D, wpływa na transkrypcję aż 200 genów. Z tego względu niedobory tej witaminy wiążą się z wieloma skutkami ubocznymi ze strony różnych układów narządów. Ustalono również, że niskie stężenia kalcytriolu mają związek z występowaniem cukrzycy typu I, insulinooporności oraz zaburzeniami wydzielania insuliny. W badaniach wykazano też, że metabolity witaminy D charakteryzują się zdolnością hamowania reakcji autoimmunologicznej organizmu przeciwko komórkom beta trzustki. Jak również, że metabolity witaminy D mają wpływ na aktywność genów oraz antygenów, przywracając równowagę w układzie immunologicznym. Chroni to komórki trzustki przed autoagresją wynikającą z nadmiernej aktywacji układu immunologicznego. Pobudza to ponownie syntezę oraz wydzielanie insuliny, a także zwiększa wrażliwość organizmu na jej działanie. Ze względu na opisane działanie witamina D traktowana jest również jako hormon immunosupresyjny (hamujący wytwarzanie przeciwciał).
W części badań powiązano częstotliwość występowania cukrzycy typu I z szerokością geograficzną. Zależność ta jest niezwykle interesująca i intrygująca, jednak wydaje się logiczna, tym bardziej że już dawno powiązano częstotliwość niedoborów z miejscem zamieszkania i odległością od równika. Duża ekspozycja na promienie słoneczne pozwala na odpowiednią syntezę witaminy D. Wraz z mniejszą ilością dni słonecznych niedobory witaminy D są powszechniejsze. W badaniach stwierdzono, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania cukrzycy typu I u dzieci jest ściśle związane z ekspozycją na działanie promieni słonecznych oraz podażą tej witaminy w pierwszych latach życia. Nie bez znaczenia były również stężenia witaminy D w organizmach matek tych dzieci w czasie ciąży. Co ciekawe powiązano również zwiększenie ryzyka cukrzycy u dzieci z objawami krzywicy. W porównaniu z dziećmi z prawidłowym stężeniem witaminy D w organizmie ryzyko to wzrastało aż trzykrotnie!
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni witamina D w organizmie człowieka. W przypadku naszego społeczeństwa jej suplementacja to nie tylko kaprys, ale element świadomego dbania o zdrowie własne i najbliższych.